Kunnen voorwerpen eigen, verboden intenties hebben, rechtstreeks af te leiden uit hun karakteristieke functies? Onafhankelijk van de wil van hun eigenaren? Die vragen komen op in de zoveelste editie van het feest der ongerijmdheden dat de officiële strijd tegen de wietteelt met zich meebrengt. Ter herinnering: wiet mag worden geconsumeerd en dus ook worden verkocht. Maar het mag niet worden geteeld en ook niet op voorraad worden gehouden. Pas als het de consument heeft bereikt, is wiet toegestaan. Een magisch product dus, dat leidt tot een handhavingsbeleid dat bol staat van de paradoxen.

Eind juni bijvoorbeeld bood de dienst Domeinen van de staat op een veilingsite zélf koolstoffilters, afzuiginstallaties en een kweektent aan. Artikelen die justitie eerder in beslag had genomen bij een growshop, een leverancier van kweekbenodigdheden. De overheid verkocht deze artikelen nadat ze verbeurd waren verklaard – maar nu als ‘normale’ benodigdheden voor de gewone plantenkweek. Ergens in de loods der Domeinen waren deze voorwerpen dus op mysterieuze wijze hun criminele karakter kwijtgeraakt en kennelijk weer geschikt gemaakt voor de teelt van legitieme gewassen.

Download hier het artikel uit NRC in PDF